ماجرا

من لینوکس را در دوران ابتدائیم شناختم به لطف برادرم. از همان موقع هم ارادت خاصی به اوبونتو و همچنین برنامه‌های کد‌باز پیدا کردم، گرچه عُلقه‌ای هم به ویندوز داشتم.

در این چند سال طراحی اوبونتو تغییر چشم‌گیری نکرده‌بود و من هم کمی از طراحی تکراریش خسته شده بودم... امّا با عوض کردن پوسته‌اش خودم را راضی می‌کردم، البته اعتراف می‌کنم که پوسته‌ی Arc واقعا پوسته‌ی قشنگ و چشم‌نوازیه.

تا اینکه مدتی پیش مطلبی را در بلاگ احسان دیدم که در رابطه با elementary OS بود، اینجا بود که با این سیستم‌عامل آشنا شدم.

المنتری؛‌ هم باطن، هم ظاهر

المنتری هم باطنش پُره چون هسته‌اش لینوکسه و هم ظاهر زیبایی داره. میشه گفت المنتری یه انشعاب از اوبونتو هست که ظاهرش زیبا شده؛ یه جورایی شبیه مکینتاش.

المنتری روی تغییری که روی لانچر برنامه‌هاش داده توجه خاصی داره؛ میگه سه تا راه برای گشتن تو برنامه‌هاتون دارید: یکی به صورت شبکه‌ای، یکی به صورت دسته‌بندی و یکی هم با جست‌وجو.


المنتری یا Deepin؛ مسئله این است!

بعد از اینکه المنتری را نصب کردم، با سیستم‌عامل Deepin آشنا شدم که افرادی در چین این را ساختن. Deepin هم بر مبنای اوبونتو هست و مثل المنتری خیلی روی ظاهرش کار کردن، البته تفاوت‌های زیرساختی بیشتری داره مثلا وقتی دیپین را نصب می‌کنید، یک سری نرم‌افزار‌ها را خودش از قبل داره... این را هم بگم که حجم دیپین بیش از ۲ گیگ هست در حالی که حجم المنتری حدود ۱ گیگ!
یکی از نقاط قوت دیپین، Store بود که هم زیبا بود و هم کاربردی... خیلی از نرم‌افزارهای به‌دردبخور را اونجا جمع کردند و با یک کلیک نصب میشن، خیلی راحت.


در نهایت من المنتری را بیشتر پسندیدم و همون را نصب کردم.
راستی یه بخش پرسش و پاسخ تو مجموعه سایت‌های Stack Exchange باز شده به آدرس elementaryos.stackexchange.com  که اگه مشکل داشتید می‌تونید اونجا بپرسید، حتما بهتون جواب میدن.

خدا حافظتان باشد!